آتــیـــــــــه سبــــــــــز
وبلاگ مسافر سید مصطفی جعفری(کنگره60 ،درمان اعتیاد ) 
قالب وبلاگ
لینک دوستان
لینک های مفید
چت باکسسیگار و مضرات آن


سیگار حاوی سمی به نام نیکوتین است که این سم پس از سوزانده شدن تبدیل به ماده چسبناک و قیری شکلی می‌شود که در جدار مجاری تنفسی انسان رسوب‌کرده و باعث بروز سرطان ریه در انسان می‌گردد. هم‌چنین این ماده قیری شکل بر روی دندان‌ها و انگشتان انسان اثر خود را به‌جای می‌گذارد و باعث خرابی دندان‌ها می‌شود

یکی از معضلاتی که جامعه بشری در حال حاضر با آن دست‌به‌گریبان است، مسئله سیگار است که در دنیا افراد زیادی به آن روی آورده‌اند. بالا رفتن سطح آگاهی مردم درباره اثرات منفی و ناخوشایند سیگار در جوامع پیشرفته باعث کاهش روند مصرف سیگار و یا توتون در آن کشورها شده است. ولی در کشورهای درحال‌توسعه و در میان افرادی که دارای سطح آگاهی و دانش و تحصیلات پایین‌تری هستند، این روند رو به رشد می‌باشد.

سیگار یکی از مهم‌ترین عوامل بسیاری از بیماری‌ها در جوامع بشری می‌باشد که ادامه آن‌ها منجر به مرگ بسیاری از انسان‌ها می‌شود و با دادن اطلاعات به جامعه بشری می‌توان از وقوع پیشرفت این بلای خانمان‌سوز جلوگیری نمود.

سیگار حاوی سمی به نام نیکوتین است که این سم پس از سوزانده شدن تبدیل به ماده چسبناک و قیری شکلی می‌شود که در جدار مجاری تنفسی انسان رسوب‌کرده و باعث بروز سرطان ریه در انسان می‌گردد. هم‌چنین این ماده قیری شکل بر روی دندان‌ها و انگشتان انسان اثر خود را به‌جای می‌گذارد و باعث خرابی دندان‌ها می‌شود.

دود حاصل از سوختن سیگار حاوی منواکسید کربن است که این ماده خود بر روی استخوان‌ها اثر گذاشته و باعث پوکی آن‌ها می‌گردد.

نیکوتین موجود در سیگار باعث افزایش ضربان قلب شده و هم‌چنین منواکسید کربن، اکسیژن موردنیاز قلب را گرفته و مانع رسیدن اکسیژن لازم به قلب می‌شود. همین نرسیدن اکسیژن به قلب و پمپاژ زیاد قلب باعث بزرگ شدن قلب و باعث به وجود آمدن عارضه قلبی و سکته قلبی در انسان می‌گردد.

معمولاً افراد در سنین نوجوانی و جوانی اقدام به کشیدن سیگار می‌کنند و در همان ابتدا نسبت به مصرف آن نقطه تحمل پیدا می‌کنند و دائماً این مسئله افزایش پیدا می‌کند. وابستگی‌شان نسبت به سیگار هرروز بیشتر و بیشتر می‌شود. مخصوصاً اگر سیگار کشیدن برای آن‌ها امری لذت‌بخش باشد، وابستگی آن‌ها را دوچندان می‌کند.

سیگار کشیدن و این عادت گاهی به شرطی شدن وقت‌ها می‌انجامد، یعنی بعد از خوردن غذا و یا پس از بیدار شدن از خواب و یا در نیمه‌های شب به مصرف سیگار اقدام می‌کنند و آن را مقدم بر هر کاری می‌دانند و رفته‌رفته نسبت به اثرات نامطلوب آن تحمل پیدا می‌کنند. شاید پس از مدتی دیگر از سیگار کشیدن خود لذت نبرند، ولی به انجام آن مبادرت می‌ورزند.

وقتی انسانی دیگر از لذت سیگار کشیدن محروم شد، دلش می‌خواهد آن را ترک نماید و یک‌مرتبه اقدام به حذف آن می‌نماید. حذف کردن آنی سیگار، یا به قولی قطع سریع آن در انسان شرایط خاصی را به وجود می‌آورد، ازجمله: تحریک‌پذیری، بی‌قراری و اضطراب، بی‌خوابی و خستگی. ولی ما اعضای کنگره 60 به‌خوبی می‌دانیم که ترک سیگار به ناگهانی ممکن نیست و عوارض نامطلوبی بر بدن می‌گذارد. ولی می‌شود آن را طی یک سفر 11 ماهه با استفاده از آدامس نیکوتین و به همراه آن کار کردن بر روی افکار و اندیشه که همان نگرش و جهان‌بینی فرد است این مشکل را حل و درمان نمود.

درهرصورت اجتناب از هر کار ضد ارزشی مستلزم صبر و مداومت و رسیدن به آگاهی و فرمان عقل است. امید است همه با دوری از ضد ارزش‌ها به‌فرمان عقل نزدیک شویم و به مکانی برسیم که ازآنجا انشعاب یافته‌ایم.

 

نویسنده: همسفر فخری لژیون خانم لیلا محمدی (لژیون هشتم)

همسفران نمایندگی آکادمی
طبقه بندی: دستور جلسات هفتگی،  سیگار و مضرات آن، 
برچسب ها: کنگره 60 درمان اعتیاد،  
دنبالک ها: وبلاگ آتیه سبز،  
[ چهارشنبه 10 خرداد 1396 ] [ 07:04 ب.ظ ] [ مسافر سید مصطفی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ*****
وبلاگ آتیه سبز : این وبلاگ در مورد مطالعات من در مورد درمان اعتیاد در کنگره 60 شعبه شیخ بهایی اصفهان و همچنین برای درج مطالب مفید برای کسانیکه میخواهند از اعتیاد به مواد مخدر درمان و رها بشوند ، آغاز بکار نموده است.
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب