آتــیـــــــــه سبــــــــــز
وبلاگ مسافر سید مصطفی جعفری(کنگره60 ،درمان اعتیاد ) 
قالب وبلاگ
لینک دوستان
لینک های مفید
چت باکس


پنجمین جلسه از دوره شصتم کارگاههای آموزشی کنگره 60  با دستور جلسه وادی اول (با تفکر ساختارها آغاز می گردد، بدون تفکر آنچه هست رو به زوال می رود)  روز چهارشنبه مورخ 5/7/96 به استادی و نگهبانی مهندس و دبیری امیر راس ساعت 10 صبح آغاز به کار نمود.

وادی اول، یکی از مطالب حائز اهمیت در کنگره است. در کنگره در ابتدای بسم الله می گویند

 که تفکر کن. چیزی که مصرف کنندگان و خانواده ها به آن زیاد توجه نمی کنند. اولین چیزی که 

کنگره می گوید، این است که با تفکر ساختارها آغاز می گردد...

سخنان مهندس:

سلام دوستان حسین هستم یک مسافر. 

یک توضیحی در مورد امتحانات اینکه مرتب نمرات را اعلام می کنیم. امسال چیزی به اسم تجدیدی نداریم، یا فرد قبول می شود یا نمی شود. معدل گیری می کنیم، نمره فنی و جهان بینی باهم جمع می شود و تقسیم بر 2 می شود. این موضوع به نفع همه است.  کار دیگری که امسال ما کردیم و بسیار موثر بود، این بود که نمرات خدمات بچه ها را لحاظ کردیم، کسی که مرزبان بود 5/0 نمره می دادیم، کسی که در اوتی بود 25/0 می دادیم، نیم نمره به جهان بینی و نیم نمره به فنی، معدل گیری که می شد یک نیم لحاظ می شد.

اگر نمره قبولی 15 و نمره شخصی 14.8 باشد، قبول نمی شود، ولی اگر یک نفر نمره خدمات داشته باشد، می تواند نمره قبولی بگیرد. خیلی ها 1.5 نمره، نمره خدمات دریافت کرده اند و این باعث شده که نمره قبولی دریافت کنند. الحق هم خدمت کردن خیلی مهم است و شخصی که خدمتگزار است، می تواند راهنمای خوبی باشد.  نمره قبولی راهنماهای تازه واردین، 2نمره پائین تر از نمره قبولی راهنمایان در نظر گرفته شد.

اما در مورد دستور جلسه؛

وادی اول، یکی از مطالب حائز اهمیت در کنگره است. در کنگره در ابتدای بسم الله می گویند که تفکر کن. چیزی که مصرف کنندگان و خانواده ها به آن زیاد توجه نمی کنند. اولین چیزی که کنگره می گوید، این است که با تفکر ساختارها آغاز می گردد. مصرف کنندگان ممکن است بر اثر مصرف یکسری موادخاص عقلشان درست کار نکند، ولی در اکثر موارد افراد عقلشان خوب کار می کند و از سلامت عقل برخوردار هستند. به نظر من حتی یک کارتن خواب هم از سلامت عقل برخوردار است. بگذریم در مورد ماده ای مثل شیشه که انسان را مجنون می کند و در بعضی موارد می گوییم که این شخص از سلامت عقل برخوردار نیست. 

وادی اول به ما آموزش می دهد که تا کنون یکی از مشکلات ما این بوده است که تفکر نمی کردیم و حالا باید تفکر کنیم.  تفکر یعنی انتخاب بهترین راه. اگر بخواهیم بهترین راه را انتخاب کنیم، باید با تفکر آن را انتخاب کنیم.  ما در کنگره60، چهارده وادی داریم، اگر یک نفر در کنگره فقط وادی اول را درست یاد بگیرد، کافیست، چون چهارده وادی، در دل وادی اول است.

ما در مورد هرگونه مسئله ای بایستی تفکر کنیم. باید ببینیم که آیا مقرون به صرفه است؟ چرا مواد مصرف نمی کنیم؟ چرا مصرف می کنیم؟ چرا من در کنگره خدمت می کنم؟ چرا نباید در کنگره خدمت کنم؟ من به چه دلیل دوست دارم مرزبان باشم؟ اگر مرزبان نباشم چه می شود؟ اینها موضوعاتی است که ما باید در مورد آنها تفکر کنیم. اگر درست تفکر کنیم، راه خودمان را پیدا می کنیم. خداوند یک میزانی به نام عقل و یک وسیله ای به نام تفکر به ما داده است. باید با تفکر بگردیم و راه عقلانی را پیدا کنیم. 

در وادی اول باید بدانیم که به چه چیزی فکر کنیم و به چه چیزی تفکر نکنیم؟ یک زمانی تفکر زیادی مثل آب در هاون کوبیدن است. ما باید یاد بگیریم چه چیزهایی به درد ما می خورد. فکر کردن، انرژی زیادی از انسان می گیرد. گاهی اوقات ما فکر می کنیم که چرا دیگران فلان چیز را دارند، چرا من این را ندارم، چرا فلانی رفت خارج و من نرفتم و ... اینها انرژی زیادی از انسان می گیرند.

با تفکر است که ما می فهمیم که این کینه که در دلمان است، چه فایده ای برای ما دارد. تمام کینه ها تبدیل به بیماریهای مختلف می شود. انسانهایی که دلشان پاک است، بیماری نمی گیرند. کینه، حسادت و بدخواهی برای دیگران، بلاهایی هستند که به جان خود ما می افتد. من هیچ زمان جلوی کسی را برای مصرف کردن نگرفته ام و نصیحت هم نکرده ام. کسی که به من مراجعه کرده و گفته که من می خواهم بروم و مواد مصرف کنم، گفته ام برو بزن. هیچوقت به کسی نگفته ام که نرو و مصرف نکن. گفته ام اگر مواد زدن حالت را خوب می کند، برو و مصرف کن. ما روی شور به کنگره نیامده ایم، ما از روی تفکر به کنگره آمده ایم و می خواهیم به درمان برسیم. 

سالها پیش که داخل حیاط، کنار نرده ها می نشستیم و با بچه ها صحبت می کردیم، یکی از بچه ها گفت: مهندس، اگر الآن هروئین بود و می کشیدیم، خیلی حال می داد. من هم مچ دستش را گرفتم و با خودم بردم به اتاقم و از داخل کشوی میزم چند تا گله ای هروئین دادم و گفتم که مصرف کن. گفت: نه من تزریق می کنم. سریع سرنگ و یک ملاقه گذاشتم جلویش و گفتم حالا مصرف کن. آنجا بود که گفت: غلط کردم.

این است که در این موارد که یک نفر تهدید می کند و می گوید مصرف می کنم، بگویید برو بزن، چون وقتی حساسیت نشان می دهید، تصور می کند که چه خبر است. این باز بر می گردد به وادی تفکر. امیدوارم در تمام قسمت ها و سطوح، هر کاری می خواهیم انجام بدهیم، اول یک مقدار تفکر کنیم و بعد آن را انجام بدهیم.  لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ ، نشانه ها برای متفکرین است. درحوزه ها هم اولین کلمه ای که یاد می دهند، این است که می گویند: بفهم، تفکر کن، افهم. امیدوارم در تمام سطوح زندگی، اول تفکر کنیم

 
 
نگارنده: مسافر احمد شریفیانطبقه بندی: دستور جلسات هفتگی، 
[ چهارشنبه 5 مهر 1396 ] [ 07:59 ب.ظ ] [ مسافر سید مصطفی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ*****
وبلاگ آتیه سبز : این وبلاگ در مورد مطالعات من در مورد درمان اعتیاد در کنگره 60 شعبه شیخ بهایی اصفهان و همچنین برای درج مطالب مفید برای کسانیکه میخواهند از اعتیاد به مواد مخدر درمان و رها بشوند ، آغاز بکار نموده است.
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب