آتــیـــــــــه سبــــــــــز
وبلاگ مسافر سید مصطفی جعفری(کنگره60 ،درمان اعتیاد ) 
قالب وبلاگ
لینک دوستان
لینک های مفید
چت باکس


به نام خدا

دستور جلسه هفتگی:سیستم ایکس

به قلم مسافر علی خدامی

دستورجلسات هفتگی؛ جهان‌بینی 1 و 2


درمان اعتیاد فقط صرف مصرف نکردن مواد مخدر و راه اندازی سیستم X نیست.
 طریقه درست  زندگی کردن نیز بخشی از پروسه درمان و تعادل است.

همانگونه که می دانیم کنگره 60 به کرات این مسئله را عنوان نموده است که درمان، فوق ترک است و تعادل فوق درمان. به واقع کنگره 60 مرکزی برای ترک اعتیاد نیست، مرکزی برای صرف درمان اعتیاد هم نیست؛ کنگره 60 جایی است برای رسیدن به درمان همراه با تعادل. از واژه تعادل پیداست که مفهوم این واژه پایداری است، بنابراین رمز موفقیت درمان در کنگره 60 رسیدن به تعادل است. اگر درصد برگشت به اعتیاد در رهاشدگان بسیار پایین است به این دلیل است که آنها نه تنها به درمان رسیده اند بلکه به موازات آن به تعادل رسیده اند؛ یعنی به پایداری رسیده اند.


تعادل مفهوم دیگری نیز دارد که در ریشه این واژه یعنی عدل و عدالت نهفته است. پایداری نتیجه عدالت است.

برای مثال اگر یک داربست فلزی را در نظر بگیریم چه زمانی این داربست پایداری خود را در حالات مختلف مانند تحمل بارهای سنگین یا باد و طوفان حفظ می کند؟--- زمانی که نیروی وارد به آن عادلانه بین پایه های آن تقسیم شود. اگر نیروهای وارد شده به شکل صحیح تقسیم نشوند؛ داربست پایدار نخواهد بود.

انسان نیز زمانی که نیروها و انرژی های خویش را به جای خود استفاده نماید؛ می تواند مفهومی از عدالت باشد که این مسئله بیانی از مفهوم تعادل است. ذهن ما ممکن است به طور ناخودآگاه با شنیدن واژه عدالت به یاد برابری و یکسان بودن بیافتد؛ اما باید بدانیم که عدالت به مفهوم برابری، یکسان بودن و عدل بالسویه نیست. عدالت یعنی هر چیزی در جای خودش و به قدر خودش باشد که شاید یکی کمتر و یکی بیشتر، جایی کم و جایی زیاد باشد. در مثالی که عرض شد بر یک پایه نیروی کم وارد می شود و بر پایه دیگر نیروی زیاد و این مفهوم عدالت است.

در مثلث درمان اعتیاد بار درمان روی سه ضلع جسم، روان و جهانبینی تقسیم شده است. تعادل در درمان یعنی رسیدن هر سه ضلع به درمان و سلامتی و یا در مثلث دانایی هر سه ضلع آموزش، تفکر و تجربه باید رشد داشته باشند در غیر این صورت به دانایی نخواهیم رسید.

خارج از بحث درمان اعتیاد، تعادلی که مدنظر کنگره 60 می باشد، تعادل در تمامی سطوح زندگانی است. انسان هایی که در زندگی به کار، تفریح، ورزش، خانواده، مادیات، معنویات و همه امور خود توجه دارند و برای آنها می توانند برنامه ریزی کنند؛ میتوان گفت که نیروهای خود را به صورت عادلانه در بخش های مختلف زندگی خود تقسیم کرده اند و از زندگی خود لذت می برند.

 

دستور جلسه این هفته آداب معاشرت و بی ادبی و تعادل و بی تعادلی است.

یکی از مصادیق بارز مفهوم تعادل در زندگی انسان موضوع آداب معاشرت و ادب است. آداب جمع واژه ادب است، یعنی اگر ادب را در تمامی امور آموخته باشیم و رعایت کنیم در حقیقت آداب معاشرت را رعایت کرده ایم. معاشرت نیز هم خانواده عشیره و عشرت است و به نوعی مفهوم زندگی اجتماعی.

پس زندگی اجتماعی ارتباط اجتماعی با دیگر انسان ها یا معاشرت، آداب و ادب های خاص خود را دارد که باید بلد باشیم.

اجرای این آداب یکی از تجلیات مهم مبحث تعادل است و رعایت نکردن آن دلیل بر بی تعادلی. روز چهارشنبه این هفته نگهبان کنگره 60 در خصوص این موضوع مسائلی را ارائه نمودند که بسیار قابل توجه بود.


در فرهنگ ما و دیگر فرهنگ ها، ادب و مودب بودن جایگاه بالایی دارد و به استناد خرد جهانی تمام انسان ها مودب بودن را دوست دارند و بی ادبی را نمی پسندند. ادب و رعایت آن می تواند سازنده زیباترین لحظات زندگی ما باشد و بالعکس بی ادبی می تواند یکی از ریشه های حال بد ما باشد.

ممکن است سوال شود که اینها چه ربطی به موضوع درمان اعتیاد در کنگره 60 دارد؟-- باید بگوییم همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد؛ درمان و به دنبال آن رسیدن به تعادل رمز پایداری ما در زندگی است و کسی که مصرف کننده مواد مخدر بوده و اکنون به رهایی رسیده است بایستی به این پایداری و تعادل رسیده باشد و در غیر این صورت در درمان موفق نخواهد بود.

درمان اعتیاد فقط صرف مصرف نکردن مواد مخدر و راه اندازی سیستم X نیست. طریقه درست زندگی کردن نیز بخشی از پروسه درمان و تعادل است. پس اگر می خواهیم در زندگی انسانی پایدار و متعادل باشیم لاجرم بایستی این آموزش ها را پشت سر بگزاریم. نمونه هایی که نگهبان کنگره 60 در جلسه چهارشنبه بیان فرمودند را به صورت ذیل بیان می کنیم.

1-  صحبت کردن با دیگران

ما باید بدانیم که صحبت کردن یک عامل بسیار قوی در ارتباط با دیگران است و این در همه جا به یک صورت نیست یعنی ما در هر جایی به صورتی خاص صحبت می کنیم. ما با یک کودک، یک دوست، همکلاسی، اقوام، پلیس، نانوا به یک صورت سخن نمی گوییم.

زمانی که با یک بزرگتر صحبت می کنیم نمی توانیم از ضمیر مفرد استفاده کنیم مثلا به پدرمان یا به راهنمایمان بگوییم تو؛ باید برای مخاطب کردن بزرگتران از ضمیر جمع استفاده کنیم.

همینطور در صحبت کردن با خانم ها نیز باید از ضمیر جمع استفاده کنیم و از کلماتی که در صحبت با دوست استفاده می کنیم نمی توانیم در صحبت با یک خانم استفاده کنیم.

 

2-   غذا خوردن

غذا را باید با دهان بسته بجوییم و از جویدن غذا با صدای ملچ ملوچ خودداری کنیم چرا که اطرافیان را شدیدا می رنجاند.

در مهمانی هایی که چند نوع غذا سرو می شود از یک نوع غذا بخوریم و وجود غذاهای مختلف به این معنا نیست که باید از همه آن ها بخوریم و این برای این است که شاید شخصی که از یک نوع غذا خوشش نمی آید بتواند غذای دیگری را بخورد.

زمانی که میهمان داریم، میزبان اولین کسی است که شروع به خوردن غذا می کند و نیز آخرین نفری است که دست از غذا می کشد تا میهمان احساس راحتی داشته باشد.

  

3-   رانندگی

رانندگی نیز آداب خاص خود را دارد مثلا بوق زدن بی جا یک بی ادبی و بی احترامی به دیگران است. بعضی ها عادت دارند دایما بوق می زنند و آلودگی صوتی ایجاد می نمایند و دیگران را آزار می دهند.

سوار شدن و پیاده شدن از خودرو نیز آداب مخصوص به خود را دارد مثلا اول کوچکترها سوار می شوند و بعد بزرگترها.

4-    مکان های عمومی

برای مثال کلاه گذاشتن زیر سقف نمونه ای از رعایت نکردن اداب معاشرت است. در هنگام بالا و یا پایین رفتن از پله ها اگر خانمی همراه ما باشد، خانم ها باید جلو بروند.

اینها نمونه هایی از موضوع آداب معاشرت هستند. آداب معاشرت و آموختن آنها بسیار لذت بخش هستند و خود من تا قبل از آمدن به کنگره اینها را زبان کسی نشنیده بودم.

وقتی این مطالب را از زبان آقای مهندس می شنوم برایم بسیار لذت بخش است و افتخار میکنم که اینها را می آموزم. درباره موضوع آداب معاشرت مطالب و کتاب های مختلفی وجود دارد که خواندن آنها خالی از لطف نیست.


نویسنده: مسافر علی خدامی
طبقه بندی: علی خدامی،  علی خدامی،  دستور جلسات هفتگی، 
[ شنبه 15 مهر 1396 ] [ 03:38 ب.ظ ] [ مسافر سید مصطفی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ*****
وبلاگ آتیه سبز : این وبلاگ در مورد مطالعات من در مورد درمان اعتیاد در کنگره 60 شعبه شیخ بهایی اصفهان و همچنین برای درج مطالب مفید برای کسانیکه میخواهند از اعتیاد به مواد مخدر درمان و رها بشوند ، آغاز بکار نموده است.
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب