تبلیغات
آتــیـــــــــه سبــــــــــز

آتــیـــــــــه سبــــــــــز
وبلاگ مسافر سید مصطفی جعفری(کنگره60 ،درمان اعتیاد ) 
قالب وبلاگ
لینک دوستان
لینک های مفید
چت باکس


این جلسه چهاردهمین جلسه از دوره شصتم سری کارگاههای آموزشی کنگره 60 با دستور جلسه؛ رابطه یادگیری با معرکه گیری در روز چهارشنبه مورخ 8/9/96 به استادی و نگهبانی مهندس و دبیری مسافر امیر راس ساعت 10:05 آغاز به کار نمود.

در کنگره ما هیچ جایی برای معرکه گیری نداریم. بچه های کنگره در همه جا کاملاً مشخص 

هستند. در کلینیک ها همه بچه های کنگره را می شناسند، حرف شنوی دارند، مرتب هستند...


تعداد رهایی ها، از ابتدای سال 2017 به تعداد 3704نفر رسیده است. انشاء الله تا یکماه دیگر به تعداد 4000نفر در سال برسیم. امیدوارم حال شما خوب باشد، حال من هم خوب هست.

ساختمان جدیدی که گرفتیم، 12 آپارتمان بود، 605 متر زمین، همکف پیلوت، حیاط حدود 200متر که مثل جنگل است، سه طبقه هم دارد که هر طبقه 4 واحد آپارتمان دارد و هر واحد حدود 90متر است و زیر زمین خوبی هم دارد. ما باید با 12 نفر معامله را انجام می دادیم، دیروز آخرین معامله انجام شد و پیش پرداخت داده شد. اگر ما بخواهیم دست به ذخیره های ارزی خودمان نزنیم، تقریباً یک میلیارد تومان کسر داریم. داخل ساختمان کار بنایی و رسیدگی داریم. 

دو هفته آینده، هفته بنیان کنگره را داریم. من قول داده بودم که بیستمین سال بنیان کنگره را جشن خواهم گرفت، الآن قضیه را تکذیب می کنم و به آینده موکول می کنم. اگر دوست دارید من راحت باشم، خواهش می کنم که من در آرامش باشم. گرفتن تولد برای من جز زحمت، چیزی دیگری ندارد. 

در موردمسئله یادگیری با معرکه گیری؛ 

می گفتند: وقتیکه زبان از سخن گفتن باز می ماند، موسیقی آغاز می شود. حالا موقعی که زبان از منطق باز می ماند، معرکه گیری آغاز می شود. انسانهایی هستند که مقصر هستند در یک موضوع و حرفی برای گفتن ندارند و شروع می کنند به معرکه گرفتن. مثلاً آقا به خانه می آید، می بیند گوشت غذا نپخته است، غذا نمک هم ندارد و خیلی نامناسب است. اگر به همسرش بگوید، خانم چرا این غذا را درست کردی؟ همسرش بجای اینکه بگوید امروز وقت نداشتم و خیلی سرم شلوغ بود، می گوید: مگر مادر خودت بهتر از این غذا درست می کند یا یادت رفته خانه مادرت چی می خوردی؟

راهنما به شاگردش می گوید: چرا سی دی را ننوشتی؟ می گوید: اون هم ننوشته.

انسانها وقتی مشکلی دارند، بجای اینکه مشکل را حل کنند، شروع می کنند به جو سازی. راهنما داشته ایم که 20 رهجو به رهایی رسانده است، از این 20 رهجو، 18 نفر زدند. این از همان راهنمایانی بوده که شمال می رفتند، تفریح می رفتند، شمال می رفتند، صمیمی می شدند. حالا بعضی موقع ها می گویند که آقا شما باید لژیون را تحویل بدهید، ممکن است شخص ممانعت کند و مخالف کند و شروع به معرکه گیری کند. 

یک شعبه ای بی نظمی کرده بود، من گفتم که شعبه تعطیل است. بلافاصله یک وبلاگ درست کردند و شروع به معرکه گیری کردند. در صورتی که آنها باید بیایند و بگویند که چه ایراداتی دارند و اشکالات را رفع کنند. 

معمولاً جاهایی که ما مشکل داریم و حرف منطقی نداریم، شروع می کنیم به معرکه گیری کردن. معرکه گیری به ضرر است، به نفع نیست. چیزی که ما درکنگره 60 داریم، فرمانبرداری به طور مطلق است. ما فرمانبرداری به طور مطلق می خواهیم، اگر مرزبان از کسی شکایت کند، ما حرف مرزبان را گوش می کنیم، چون اگر ما یک شال نارنجی دور گردن مترسک انداختیم، هر رهجویی رد شد، باید به او احترام بگذارد و حرفش را گوش کند. اگر شال ایجنتی را گردن یک چوب خشک انداختیم، تمام مرزبانان و راهنمایان باید به او گوش کنند، اصلاً ما در کنگره چیزی به نام چرا و برای چه نداریم. اگر در غیر اینصورت باشد، ما نمی توانیم به کارمان ادامه بدهیم. ما بارها گفته ایم، هیچ ورزشکاری حق ندارد به داور اعتراض کند، اگر مشکلی بود، بعد از مسابقات یک نامه به شورای ورزشی می نویسد. 

شما در روز جمعه در پارک طالقانی بیش از 2000نفر جمعیت دارید که در آن ورزش می کنند، چه چیزی باعث برقراری این نظم شده است؟ حرف شنوی و انضباط . این موضوع باید در تمام سطوح باشد، تمام شاگردان باید راهنمایان حرف شنوی داشته باشند، در چارچوب قوانین کنگره 60. راهنمایان باید نسبت به مرزبانان حرف شنوی داشته باشند.

من اگر لازم باشد، هرکجا بی نظمی در شعب ببینم، شعب را تعطیل می کنم. چون در غیراینصورت اصلاً نمی تواند شعب دیگر را خوب اداره کنیم. ما بر مبنای نیروی داوطلب شروع به کار کرده ایم، چون داوطلب است خودش انتخاب می کند، اگر نخواست هیچ کس به او زنگ نمی زند. هیچ راهنمایی حق ندارد به رهجو زنگ بزند که چرا به کنگره نمی آیی؟ حتی اگر یک راهنما هم به کنگره نیاید، هیچ کس به او زنگ نمی زند که چرا نمی آیی؟ 

در کنگره ما هیچ جایی برای معرکه گیری نداریم. بچه های کنگره در همه جا کاملاً مشخص هستند. در کلینیک ها همه بچه های کنگره را می شناسند، حرف شنوی دارند، مرتب هستند.

حدود سه هفته پیش، مسئولین کشور به پارک طالقانی آمدند، قائم مقام ستاد، دکتر مویدی، دکتر پرویز افشار، مسئولین قوه قضائیه، بسیج و سازمان تبلیغات اسلامی بودند. جلسه کمیته توسعه مشارکتهای مردمی در پارک طالقانی برگزار شد. بعد از گذشت 20 سال، تازه بعضی از مسئولین فهمیدند که در کنگره چه می گذرد و به کجا رسیده ایم؟ برای آنها غیر قابل باور بود که چطور این افراد در کنگره به تعادل رسیده اند.

هفته پیش راجع به سی دی ها صحبت می کردیم، بچه ها از استخر شنای شیروی که بیرون می آیند، املت می خورند و سیگار هم می کشند، نزدیک به 20 هزار تومان یا بیشتر هزینه می کنند و در یک طرف دیگر 4 سی دی آموزشی می گیرند فقط با 6هزار تومان. یعنی ما در کنگره با کمترین هزینه از منابع ارزشمند آموزشی بهره مند می شویم.

قشنگی کار کنگره این است که هر مشکلی در کنگره پیش بیاید، آن را بعنوان دستور جلسه قرار می دهیم که همه افراد با آن آشنا شوند. کسی که معرکه گیری می کند، کار خودش را خراب می کند. چون ما به اینجا می آییم که به درمان برسیم و خانواده ها هم به صلح برسند. 

رابطه معرکه گیری و یادگیری را من در سی دی به طور کامل شرح داده ام. وقتی انسان در مقابل مسئله ای از لحاظ عقل محکوم می شود، بجای عذرخواهی و سکوت، شروع به معرکه گرفتن می کند. 

معرکه در مسئله جبهه جنگ بود و فردی که هیچ راهی نداشت، با شمشیر می چرخید و هر کسی که به طرفش می آمد می زد و طرف مقابل هم او را می زدند. تا اینجا که مارگیرها و پهلوانها وقتی یک بساطی را پهن می کردند، می گفتند که این معرکه گرفته، حالا ما باید این موضوع را فرا بگیریم و شخصی که از دیگران بد می گوید و کارش را درست انجام نمی دهد، در حال معرکه گیری است. 

یک موقع هم هست که فرد از فرمان سرپیچی می کند و شروع به معرکه گیری می کند.  تمام کارهای ما بایستی در جهت آموزش باشد، تنبیهات هم حتماً باید به اندازه ای باشد که افراد را بتواند به مسیر درست هدایت کند.

 

 

نگارنده: مسافر احمد شریفیان
طبقه بندی: دستور جلسات هفتگی، 
[ چهارشنبه 8 آذر 1396 ] [ 11:10 ب.ظ ] [ مسافر سید مصطفی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ*****
وبلاگ آتیه سبز : این وبلاگ در مورد مطالعات من در مورد درمان اعتیاد در کنگره 60 شعبه شیخ بهایی اصفهان و همچنین برای درج مطالب مفید برای کسانیکه میخواهند از اعتیاد به مواد مخدر درمان و رها بشوند ، آغاز بکار نموده است.
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب