تبلیغات
آتــیـــــــــه سبــــــــــز

آتــیـــــــــه سبــــــــــز
وبلاگ مسافر سید مصطفی جعفری(کنگره60 ،درمان اعتیاد ) 
قالب وبلاگ
لینک دوستان
لینک های مفید
چت باکس


به نام خدا

کنگره 60  نوری است در شب تاریک و ظلمانی اعتیاد 

Image result for ‫کنگره60‬‎

آنچه در خصوص درمان انواع مواد مخدر در کنگره 60 می خواهید بدانید به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.


ماده مخدرچیست؛

به ماده ای گفته می شود که انسان را از حالت تعادلِ طبیعی خارج نماید.

بنابراین به غیر از موادمخدرِ شناخته شده مثل تریاک، هرویین، شیشه، کراک و... مواد دیگری همچون الکل، حشیش، داروهای روان گردان، محرک، عادت آور و... که بدون تجویز پزشک متخصص مورد استفاده قرارگیرند نیز ماده ی مخدر محسوب می گردد و در انسان تخریب های فراوانی ایجاد می نمایند.

هر کدام از مواد و داروهایی که از بیرون واردِ جسم می شوند، در روندِ کارکردِ یک یا چندین سیستم ترشحات هورمونی جسم اختلال ایجاد می نمایند و باعث می گردند تا غده های درون ریز از نظام طبیعی خود خارج گردند. غده هایی که مربوط به ترشح دوپامین، سروتونین، انکفالین، دینورفین، استیل کولین، اپیورفین و... در جسم انسان هستند و بخش اصلی و اساسی در حفظ تعادل جسمی و روانی را بر عهده دارند.

در فرایندِ اعتیاد؛

چون موادمخدر خارجی(خارج از جسم) جایگزینِ مواد داخلی جسم می گردد (به تدریج و در طول سیر شکل گیریِ) اعتیاد می گوییم.  اعتیاد یک جایگزینی است و بایستی در طول زمان مشخص که حداقل ده ماه به طول می انجامد، با داروی مناسب و روش درمانی مناسب و کاربردی، این عملِ جایگزینی را بطور معکوس‌ انجام دهیم و دوباره مواد داخلی جسم را به چرخه تولید و بازدهی مناسب برسانیم تا بیماری اعتیاد به درمان برسد؛ که البته این در بخش جسم می باشد و مصرف کننده موادمخدر در قسمت روان و تفکر هم دچار مشکل و ضعف می باشد که بایستی در طول ده ماه بازسازی سیستم های جسم، آنها هم به تعادل و‌حد نصابِ مورد نظر برای یک زندگی سالم برسند.

نکته مهم : درمان اعتیاد، بالاتر از ترک اعتیاد است و رسیدن به تعادل، بالاتر از درمان آن می باشد.

اشخاصی که پس از ترک اعتیاد، به اعتیاد بازگشت می نمایند، در اثر عدمِ تعادلِ جسم آنهاست که درمان نشده است.

اشخاصی که پس از درمان جسم، به اعتیاد بازگشت می نمایند، در اثر عدم تعادل جهانبینی یا نگرش آنهاست؛ زیرا در طول زمان درمان، بایستی روی تفکر و جهان بینی یا نگرش فرد معتاد هم کار شود و از حالت افیونی بودن خارج شود تا به تعادل جسمی، تعادل روانی و تعادل جهان بینی برسد.

هرگاه شخص مصرف کننده موادش را قطع نماید دچار اختلالات و عوارضی خواهد شد که اینجا به شرح آنها خواهیم پرداخت و هرگاه شخصِ مصرف کننده  موادمخدر (تریاک و هم خانواده های آن) به هر دلیل، مصرف خود را قطع نماید و یا مواد به او نرسد، عکس العمل های نسبتاً شدیدی در جسم او ظاهر می گردد. این عکس العمل ها شامل دو بخش عمده می باشد که نکته کور درمان یا ترک اعتیادهای ناموفق و متداول امروزی در آن نهفته است.

الف: عکس العمل های آشکار

ب: عکس العمل های پنهان

درصورت قطع ناگهانی مواد و یا نرسیدن موادمخدر به شخص مصرف کننده، عکس العمل هایی در جسم او ظاهر می شود که این عکس العمل ها بسته به نوع موادمصرفی، مقدار و تعداد دفعات مصرف در ۲۴ساعت، معمولاً چندساعت پس از دیرشدنِ نوبتِ مصرف، آغاز می شود که ذره ذره شروع شده و پس از ۲۴ساعت به اوج خود می رسند.

این عکس العمل ها و اختلالات، شامل موارد زیر است:

عرق کردن، پرش پا، آبریزش بینی ، عطسه های پی در پی، اسهال، بی خوابی و گرفتگی عضلات در پاها و گردن ، استخوان درد یا سیم کشی در مچ پا و بازوها و....

این اختلالات، اگر از دارو هم استفاده نشود، مکانیزم بدن حداکثر پس از یک هفته رو به تعادل می رود و این عوارض پس از طی دوهفته به حداقل خود می رسند ولی بازهم ادامه دارند.

روشهای مختلف برای مواجهه با این اختلالات فیزیولوژی:

از طریق پزشک و بااستفاده از داروهای مختلف دارو را درطول چند روز کاهش می دهند.

یکی روشِ کاهشِ موادمصرفی از طریق سنتی است که مثلاً آب شیره تریاک را درطول یک تا دوهفته به صفرمی رساندند.

دیگری روشهای حاشیه ای مانند طب سوزنی و امثال آن

مورد بعد، روشهای ابداعی است که افراد گمان می کنند مناسب هستند از جمله زندانی کردن در منزل، آب درمانی، شلاق درمانی و این قبیل مواردو دیگری روش ترک سقوط آزاد یا به اصطلاح برخی ها یابویی که شخص بدون هیچ موادی خودش دست به قطع مواد می زند.

نتیجه گیری این بخش : اگرچه این روشها ممکن است به ظاهر، موارد ظاهریِ اعتیاد را ازبین ببرند، اما اگر درمان یک مصرف کننده را در قسمت جسم، صددرصد در نظربگیریم، این مرحله از درمان، حدود کمتر از۵درصد بار درمان و بهبودی کامل را حمل می نماید و هر معتاد سابقه داری بارها این مرحله را طی نموده است و چون معالجه کامل صورت نگرفته و در اثر عدم تعادل جسم، بعد از چندوقت، دوباره شخص به اعتیاد خویش رجعت کرده است و پس از قطع مواد، عوارضی در شخص پدید می آید که معمولاً آنها را به نام علائم خماری می شناسند و پس از طی یک تا دو هفته به حداقل میرسند، چه با مصرف دارو و چه بدون آن، در نهایت به یک جا ختم خواهد شد. اما پس از آنها، یکسری موارد در شخصِ مصرف کننده باقی خواهند ماند که به آنها عوارض یا عکس العمل های پنهان اعتیاد می گوییم.

این مرحله، حساس ترین مرحله ی به اصطلاح عامیانه ترک اعتیاد یا همان قطع مصرف موادمخدر می باشد. البته این مشکلات، از همان اولِ قطع مصرف هم وجوددارند ولی انسان کمتر متوجه آنها می شود. بعنوان مثال، کسی که اسهال شدید دارد و مرتب به سمت توالت می دود دیگر در فکر افسردگی خود نیست.

این مشکلات عبارتند از:

افسردگی، ناامیدی، عدم میل به زندگی، گوشه گیری، تنبلی بیدارشدن،  میل جنسی و ناتوانی جنسی(انزال زودرس)،  کم حوصله گی زود،  خسته شدن، گریه کردن، کُندذهنی و فراموشی، ترشح بزاق چسبناک در گلو

نکته بسیارمهم:این مشکلات، هیچکدام در وحله ی اول، منشأ یا علت روانی ندارند.

به دلیلِ اینکه ریشه وجود این اختلالات، ضعیف شدن سیستم ضد درد بدن انسان و عدم تولید یا بازدهی نامناسبِ سیستم های تولیدکننده مواد شبه افیونی و شبه مرفینی جسم انسان است.

بایستی برای معالجه، به گونه ای رفتار نمود تا این سیستمها به آرامی کار خودرا شروع نمایند.

به عبارتی بایستی چشمه از خودش جوشش داشته باشد.باآب ریختن درونِ چشمه ای که متروکه شده نمی توان آنرا به جوشش درآورد؛ منظور این است که استفاده از داروهای عادت آور و مخرب، که برخی مصرف کنندگان برای ازبین بردنِ این عوارض مصرف می کنند، خود باعث نابودی قسمتهای دیگر این سیستم می شود.

برای ترمیم این سیستم تجربه نشان داده است :

درصورتِ برنامه ریزی صحیح، می توان با طی مدت زمانی حدود ۱۱ماه به ۹۰درصد تعادل از نظر جسمی رسید. با تعادل جسم، روان هم به تعادل می رسد.

10درصد بقیه درطول زمان حل می شود که البته مشکلِ جهانبینی یا نگرش فرد نسبت به خودش و جهان پیرامونش، هنوز به قدرت خود باقی است و اگر این مشکل هم حل نشود با برطرف شدن کلیه مشکلات جسم و روان هم دوباره شخص به اعتیاد روی می آورد.

این مرحله را حساس ترین و سرنوشت سازترین مرحله ی قطع مصرف مواد دانستیم؛ زیرا معمولاً هم خود مصرف کنندگان و هم افرادی که در حوزه اعتیاد فعالیت می کنند آنرا به حساب نمی آورند و به محض اینکه کمی از علائم خماری(همان دست و پا درد، آبریزش بینی و...)که در مطلب قبل گفتیم، کاسته شد، می گویند خب دیگر الان شخص، یک شخص سالم است!!!

ولی بدون توجه به اینکه یکی از موارد عظیمی که فرد را به مصرف مجدد موادمخدر سوق میدهد همین عکس العمل ها یا عوارض پنهان که میباشند که اگرچه از دید ما پنهان هستند، اما تمامی قسمتهای زندگی روزمره ی فرد را پوشش می دهند وگاهی مثلاً افسردگی و ناامیدی او به حدی می شود که دست به خودکشی می زند یا فردی که بیداری جنسی را دچارشده تنها در عوض ناتوانی جنسی را هم به همراه دارد و ناچار از خانه و خانواده خود را طرد خواهد کرد...

برای از بین رفتن این علائم، بهترین راه، درمان قطعی اعتیاد خواهد بود و با ترک اعتیاد یا همان قطع مواد، شخص قادر به حل این مشکلات و معضلات بزرگ نخواهد بود.

  ترک اعتیاد بسیار آسان است. آنقدر آسان که هر مصرف کننده چندین بار این کار را انجام داده است و تجربه کافی دارد!!

امادر این طرح، هدف ما، درمان و بهبودی کاملِ فرد مصرف کننده می باشد که از زاویه دیگری که به حقیقت نزدیک تر باشد، به موضوع نگاه خواهیم نمود و روشی کاربردی را مطرح می نماییم.

برای درمان و معالجهء فرد مصرف کننده ما باید سه پارامتر در انسان را مورد توجه قرار دهیم که بایستی این سه پارامتر همزمان و به موازات هم جلو بروند و چنانکه یکی از این مؤلفه ها ناقص باشد، مشکلِ فرد مصرف کننده حل نخواهد شد و درمان حاصل نمی گردد.

این مؤلفه ها به شرح زیر می باشند:

الف:جسم

ب:روان

ج:جهانبینی!

برای مثال اگر فردی در جهانبینی خود به پوچی برسد، چنانکه مشکل جسم و روان او حل بشود، باز هم به طرف اعتیاد کشیده خواهد شد.

حل مشکل جسمی۱۱ماه،حل مشکل روانی۱۱ماه،حل مشکل جهانبینی متفاوت.

در این طرح، بررسی های لازم بیشتر روی پارامتر مشکل جسمی انجام گرفته که بایستی همزمان با آن برای اصلاح مسأله روان و مسئله جهانبینی افراد کلاس های ویژه آموزش، سخنرانی و مشاوره های لازم انجام پذیرد. در ضمن با حل مشکل جسمی به میزان قابل توجهی مسأله روان هم خود به خود حل می گردد. چون با طول درمان حساب شده، سیستم های از کار افتاده جسمِ شخص مصرف کننده بهبودی یافته و شخص به حال تعادل نزدیک می گردد.

یکی از اصول مهم درمان اعتیاد، آگاهی است؛ بزرگترین اصل در پیشگیری، مهار و درمان اعتیاد، آگاهی است، مشروط به اینکه فرد پیشگیری کننده، مهارکننده و درمان کننده اعتیاد، خودش اعتیاد را کاملاً بشناسد؛ آنطوریکه اعتیاد هست، نه آنطوری که تصویر می نمایند؛ چون اعتیاد در شروع، جذابیت بسیار دارد و در آخر، بدبختیِ بسیار!!

حالا شاید این نکته مطرح باشد که خب نشانه ی درمانِ کامل و قطعی چه چیزیست؟

 بزرگترین نشانهء درمان یک بیماری، در وحله ی اول می تواند حل کردنِ تمام عوارض و علائم آن بیماری باشد و سپس، برگشت نکردنِ آن علائم و خودِ بیماری باشد. به عبارتی اگر شخصی به درمان اعتیاد رسیده باشد، چه در محیط قبل و چه در خیل عظیم مصرف کنندگان حضور داشته باشد؛ هیچ میل و کششی به اعتیاد و موادمخدر نخواهد داشت و با دیدن و یا ندیدن مواد، نشانه های اعتیاد در او ظاهر و پنهان نمی گردد.بلکه همانند یک نیروی خنثی نسبت به موادمخدر عکس العمل نشان خواهد داد، نه جاذبه ای دارد و نه دافعه ای. دلیل آنهم این است که جسم، روان و جهانبینی او نسبت به این موضوع(موادمخدر)بی نیاز هستند و شخصِ بی نیاز، بصورت خنثی خواهد بود؛ بعنوان مثال، اگر کسی تشنه باشد، به آب و انواع مایعات واکنش نشان خواهدداد ولی اگر همان شخص سیراب باشد، از کنار بشکه بشکه های آب و انواع نوشیدنی می گذرد و حتی شاید برایش جلب توجه هم نداشته باشند بدلیل اینکه نیازی به آن در او ایجاد نمی شود و گرنه هرچقدر شخصِ مصرف کننده را از محیط اعتیاد دور نگهداریم به منزله ی در خطر نبودنِ او نیست، بلکه با اولین حضور درآن محیط، دوباره همان احساس نیاز در او پیدا خواهد گردید.

درمان اعتیاد=تعادل جسم+تعادل روان(خُلق و خو)+تعادل جهان بینی یا همان نوع نگرش

و اما کنگره 60 :

جمعیت احیای انسانی (كنگره 60 ) از سازمان‌های مردم نهاد و  فعال در حوزه اعتیاد  و موادمخدر می‌باشد كه در سال 1378  بر اساس اصل پذیرفته شده كمك یك فرد رهاشده از دام اعتیاد ، به فرد در حال مصرف مواد مخدر یا معتاد  و با رویکرد.

بیایید این آتش ویرانگر را مهار کنیم ، توسط مهندس حسین دژاکام ، پایه گذاری و تاسیس شده است .

این سازمان مردمی از بالاترین مرجع سازمان‌های مردم نهاد ، یعنی وزارت‌كشور ، در زمینه كاهش آسیب‌های ناشی از مصرف موادمخدر و اعتیاد در سطح ملی ، دارای پروانه تأسیس و فعالیت می‌باشد.  محورهای فعالیت كنگره 60 عبارتند از : آموزش ، پیشگیری ، مهار و راهنمایی درمان اعتیاد. هدف اصلی كنگره 60 تحقیقات علمی و كاربردی به منظور شناخت انسان و موادمخدر و ارائه طریق به مصرف کنندگان مواد مخدر و خانواده‌هایشان برای رهایی از اعتیاد می‌باشد.  كنگره 60   به صورت رایگان فعالیت می کند و  در حال حاضر در 49نمایندگی، در تهران و شهرستان‌ها خدمات خود را ارائه می دهد .

 

      ماحصل فعالیت كنگره 60 تاكنون رهایی بیش از چندین هزار نفر از مصرف كنندگان مواد مخدر و درمان اعتیاد با كمترین درصد عود و همچنین آموزش هزاران نفر کمک راهنما و راهنمای آموزش دیده ، جهت راهنمایی درمان اعتیاد می‌باشد . كنگره 60  پروتوكل درمان بیماری اعتیاد و تعریف جامع  از بیماری اعتیاد را تحت عنوان متد DSTبا استفاده از داروی  اپیوم تینکچر(Opium tincture )  یا شربت تریاک با علامت اختصاری OT  ارائه كرده است كه نتایج آن در عمل بسیار موفقیت‌آمیز بوده و مورد آزمایش و تایید متخصصین و مراكز علمی فعال در حوزه درمان اعتیاد قرار گرفته است. كنگره 60 معتقد است بیماری اعتیاد قابل درمان است  به‌گونه‌ای كه پس از درمان و رهایی ، علامتی از اعتیاد در فرد درمان شده مشاهده نشود. بدون عود و میل و وسوسه مصرف موادمخدر.

 كتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر ، نوشته مهندس حسین دژاکام ، كه تحقیقی مستند از صورت مسئله اعتیاد و خود آموز و راهنمای درمان اعتیاد به زبان ساده می باشد تا كنون 27  بار تجدید چاپ شده و یكی از كتاب‌های  قوی حوزه اعتیاد و درمان آن می باشد. این کتاب به زبان انگلیسی نیز ترجمه شده است  . مقالات علمی  و سی دی های آموزشی كنگره 60 نیز كه حاوی جدید ترین اطلاعات و نتایج علمی و تحقیقاتی در حوزه كاهش آسیب های ناشی از مصرف مواد مخدر و اعتیاد و راهنمایی درمان اعتیاد  می‌باشد ، در دسترس علاقه مندان قرار دارد  .

اعضای كنگره 60 تاكنون در بسیاری از دانشگاه‌ها و مجامع علمی و تحقیقاتی ، مطبوعات ، صدا و سیما ، و در برنامه های متعدد رادیویی و تلویزیونی، دستاوردهای خود را ارائه نموده‌ و می نمایند .

 

سایت اینترنتی كنگره 60  به دو زبان فارسی و انگلیسی،  اطلاعات مربوط به انواع موادمخدر سنتی و جدید و درمان اعتیاد را به مخاطبان خود ارائه می‌كند و امکان راهنمایی از راه دور را برای مخاطبان خود فراهم کرده است . سایت کنگره 60  در سال گذشته و در سومین جشنواره اعتیاد و رسانه (  صدا و سیما و ستاد مبارزه با مواد مخدر )  در بخش رسانه های دیجیتا ل ، مقام اول را کسب نمود و در حال حاضر روزانه بیش از 30 هزار بازدید از این سایت انجام می شود .

تربیت بدنی كنگره 60 همه ساله المپیاد ورزشی با حضور صدها  ورزشكار كه قبلاً دچار بیماری اعتیاد بوده و اكنون به رهایی رسیده‌اند را به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر ، در قالب 14 رشته ورزشی ، شامل : ورزش باستانی ، تیروكمان ، راگبی ، فوتسال ، والیبال ، شنا ، تنیس روی میز ، شطرنج ، دارت ، بدمینتون ، طناب کشی ، ایروبیک ، فریزبی و آمادگی جسمانی برگزار می نماید که بیش از 10 ماه به طول می انجامد . در رشته های تیراندازی با کمان و راگبی ، ورزشکاران کنگره 60 تا سطح حضور در لیگ های قهرمانی کشور صعود کرده اند . كنگره 60 یك مركز تحقیقاتی علمی است و آماده همكاری علمی و تحقیقاتی در حوزه اعتیاد و موادمخدر با  متخصصین و دانشگاهیان ، نهادهای دولتی و غیردولتی می‌باشد و همواره از این امر استقبال می‌نماید .

چگونگی فعالیت های کنگره 60

 متد درمانی کنگره 60 :

 متد DST با استفاده از دارو (OT) Opium Tincture یا شربت تریاک می باشد. این متد درمانی توسط مهندس حسین دژاکام ، پایه گذار و موسس کنگره 60 ابداع گردیده و اولین مدل علمی می باشد که به طور کامل بومی کشور و منطبق با فرهنگ ایرانی و اسلامی می باشد .

متد DST  توسط مرکز ملی مطالعات علمی اعتیاد ایران وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1387 و 1388 مورد آزمایش و راستی آزمایی قرا گرفت و در یک پایلوت دوساله تحقیقاتی بر روی 1002 نفر از مصرف کنندگان انواع مخدر مورد آزمایش قرار گرفت .

نتایج بسیار موفق این طرح که با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر، مرکز ملی مطالعات علمی اعتیاد و کنگره 60 صورت گرفت ، در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفت و پس از تایید به عنوان یک متد درمانی موفق  و داروی اپیوم تینکچر به عنوان یکی از داروهای رسمی درمان اعتیاد، وارد نظام دارویی کشور شد و در اختیار کلینیک های درمان اعتیاد قرار گرفت.

 

مراجعان به کنگره 60 ، پس از پذیرش ، جهت دریافت داروی OT  به کلینیک های درمان اعتیاد دارای مجوز که سهمیه داروی OT  از وزارت بهداشت دارند معرفی می شوند .

این افراد داروی خود را از طریق کلینیک دریافت می کنند، اما دوره درمان را در کنگره 60 و زیر نظر راهنمایان کنگره 60 و با شرکت در کارگاه های آموزشی و کلاس های درمان گروهی سپری می نمایند . 

بر اساس متد DST دوره درمان در کنگره 60 حداقل 10 ماه می باشد و در این مدت ، فرد 3 روز در هفته و هر بار به مدت 3 ساعت در کلاس های درمان گروهی شرکت می نماید. مصرف داروی OT توسط راهنمایان کنگره 60 در پله های 21 روزه و به صورت تدریجی کاهش داده می شود و معمولا بین 10 تا 11 ماه به صفر می رسد و شخص و به درمان و رهایی می رسد .

کلاس های درمان گروهی کنگره 60 سه روز در هفته و معمولا از ساعت 5 بعد از ظهر تا 8 شب برگزار می شود . در شعب کنگره 60 مشاوره و راهنمایی رایگان درمان اعتیاد نیز در همان روزهایی که کلاس ها تشکیل می شود دایر می باشد و به همین دلیل گردانندگان نمایندگی های کنگره 60 معمولاً سه روز در هفته از1 ظهر تا 9 شب در نمایندگی حضور دارند

در بخش جهانبیبی نیز کنگره 60 چهارده وادی برای به تعادل رساندن تفکرات و نگرش مصرف کننگان مواد مخدر برای رسیدن به یک زندگی سالم و حرکت در صراط مستقیم در نظر گرفته است که تماماً برگرفته از آموزشهای کلام الله شریف( قرآن ) می باشد که در قالب کتاب " عشق، چهارده وادی برای رسیدن به خود " منتشر شده است . برچسب ها: کنگره 60 درمان اعتیاد، مواد مخدر، اعتیاد، درمان،  
[ یکشنبه 14 مرداد 1397 ] [ 09:45 ب.ظ ] [ مسافر سید مصطفی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ*****
وبلاگ آتیه سبز : این وبلاگ در مورد مطالعات من در مورد درمان اعتیاد در کنگره 60 شعبه شیخ بهایی اصفهان و همچنین برای درج مطالب مفید برای کسانیکه میخواهند از اعتیاد به مواد مخدر درمان و رها بشوند ، آغاز بکار نموده است.
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب