تبلیغات
آتــیـــــــــه سبــــــــــز

آتــیـــــــــه سبــــــــــز
وبلاگ مسافر سید مصطفی جعفری(کنگره60 ،درمان اعتیاد ) 
قالب وبلاگ
لینک دوستان
لینک های مفید
چت باکس


دستور جلسه این هفته: صورت مسئله اعتیاد

به قلم آقای علی خدامی

دستور جلسه این هفته: صورت مسئله اعتیاد

جامع‌ترین و کامل‌ترین و شاخص‌ترین تعریف برای بیماری اعتیاد از نقطه نظر فیزیولوژی همین مسئله است یعنی جایگزینی. جایگزینی مواد مخدر بیرونی یا مصنوعی به جای مخدرهای طبیعی جسم.

شروع سال تحصیلی جدید را به تمامی اعضای کنگره 60 و دانش پژوهان، تبریک و تهنیت عرض می‌نماییم. با احتساب دو هفته تعطیلات نوروزی، کنگره 60 برای 50 هفته سال ، 50 دستور جلسه مدون دارد که همه ساله لیست آن  در اختیار نمایندگی‌ها  و اعضای کنگره قرار می‌گیرد و بر اساس آن،  هر هفته پیرامون موضوع خاصی گفت و شنود و تبادل نظر صورت می‌گیرد.

این موضوعات به گونه‌ای تنظیم و تدوین شده است که اطلاعات و یا بخش عمده‌ای  از نیاز یک مصرف کننده مواد مخدر  به علم و دانش اعتیاد و درمان آن که به واسطه آن می‌تواند به رهایی برسد را تأمین می‌نماید.

در سال جدید که از چهارشنبه 24 شهریور آغاز شد ، در اولین هفته صورت مسئله اعتیاد مورد بررسی قرار می‌گیرد. وقتی از صورت مسئله اعتیاد صحبت می‌کنیم، یعنی از اولین آجر و خشت بنای علمی کنگره 60 صحبت می‌کنیم، کنگره 60 برای بیان کامل موضوع اعتیاد ، تعریف اعتیاد و چگونگی آن، بنای عظیمی را ساخته است به گونه‌ای که اعتیاد دیگر یک موضوع ساده و در حاشیه نیست، بلکه اعتیاد، خود یک علم و رشته تخصصی است و جالب‌تر اینکه برای کامل شدن علوم اعتیاد، بایستی کلیه علوم و رشته‌ها به کمک آن بیایند؛ به عبارت دیگر، برای درک کامل موضوع بیماری اعتیاد و چگونگی درمان آعتیاد، به تمامی رشته‌های علمی، به نوعی  احساس نیاز می‌شود.

و اما صورت مسئله اعتیاد.

اگر بخواهیم به صورت ساده از صورت مسئله اعتیاد بگویم، ابتدا به ساکن بایستی صورت مسئله ، یا صورت سؤالات مطروحه در این زمینه را تشریح کنیم. چرا مسئله؟ چون یک علامت سؤال در اذهان ، در مقابل اعتیاد چیست، قرار دارد. پس اعتیاد یک مسئله است. هر مسئله‌ای هم صورت مسئله دارد. صورت مسئله از تعدادی سؤال بی جواب به وجود می‌آید. صورت مسئله، یعنی قبل از پاسخ دادن و فکر کردن به جواب، ابتدا فکر کنیم  که سؤال‌ها دقیقاً چه هستند و ما دنبال چه مجهول  و گم شده‌ای می‌گردیم. بایستی با حوصله و دقت کافی تمام اجزای این سؤالات را از هم جدا و تفکیک نمائیم تا بدانیم به دنبال چه هستیم. چرا که در غیر این صورت، نمی‌دانیم چه می‌خواهیم و زمانی که ندانیم به دنبال چه هستیم، تکلیف معلوم است که از کجا سر در می‌آوریم.

یکی از مشکلات  اصلی  اعتیاد  تا به حال همین موضوع بوده است. صدها سؤال و مجهول و پرسش و علت  که هیچ کس نتوانست به آنها پاسخی بدهد و نتیجه  آن، کلاف سر در گمی شد که همه جهانیان را گمراه کرد و هیچ کس نتوانست راهی منطقی برای آن پیدا کند و دست آخر، از شدت گمراهی و نبود آگاهی، عده‌ای به جایی رسیدند که گفتند اعتیاد درمان ندارد و عده‌ای دیگر،  ادعای درمان اعتیاد را در کوتاه مدت و چند ساعت مطرح نمودند.
 
جالب است بدانیم که به همین دلیل تعریف مشخص، واضح و کاملی از اعتیاد ارئه نشد و پروتکل درمانی مشخصی نیز برای آن مدون نشده بود.

یکی از مهمترین اقداماتی که بنیان کنگره 60 (نویسنده کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر و مبتکر روش DST) چناب آقای مهندس حسین دژاکام قبل از همه اینها انجام دادند، این بود که  تمام این مجهول‌ها را به یک مجهول تبدیل نمودند؛ یعنی بسیاری از سؤالات بی ربط  که گمراه کننده بودند را کنار گذاشتند و یک معادله با دهها مجهول را به یک معادله با یک مجهول تبدیل کردند  و در اینجا بود که اتفاق بزرگی روی داد.

مجهول و یا ایکس، درمعادله مذکور این بود که چرا یک فرد هر قدر تلاش می‌کند و با هر شیوه و متدی که مصرف مواد مخدر را کنار می‌گذارد، حالش خوب نمی‌شود و به تعادل نمی‌رسد حتی پس از گذشت مدت طولانی، چرا این فرد دیگر مثل سابق قادر به ادامه زندگی و انجام درست مسئولیت‌های خود نیست، چرا میل و وسوسه مصرف موا مخدر را دارد، چرا؟

پس از تحقیق و بررسی‌های گسترده، پس از سال‌ها تجربه اعتیاد و بکار گیری روش‌های متعدد، زیر نظر متخصص‌ترین‌های این حوزه که بعضاً فارق التحصیلان  خارج از کشور نیز بودند و پس از ساعت‌ها تفکر نظری و کار عملی، ایشان به این جواب و نتیجه رسیدند: سیستم تولید کننده مواد شبه افیونی و مخدرهای طبیعی و درون زای بدن، یا اندوجنوس Endogenous   که ما در کنگره 60 به آن  سیستم X می گوییم.

این سیستم دچار اختلال شده  و کارش را درست انجام نمی‌دهد. عملکرد آن به مواد مخدر بیرونی یا اکسوجنوس Exogenous   که فرد مصرف می‌کند، محول شده است و هر وقت که مصرف مواد قطع شود ناکارآیی این سیستم هزار مشکل و اختلال ایجاد می‌کند، به این سادگی‌ها هم راه اندازی نمی‌شود تازه اگر مواد مخدر به ناگهان قطع شود  خماری شدید ناشی از آن مثل یک ضربه مهلک  چنان شوکی به این سیستم  وارد می‌کند  که تا آخر عمر هم درست نمی‌شود.
وقتی این سیستم درست کار نمی‌کند:

 اول:  فیزیولوژِی و جسم، تماماً دچار اشکال می‌شود از شصت پا گرفته تا موهای سر، همه و همه ازتعادل خارج می‌شوند و انواع  واقسام دردها و بی قراری‌ها، از عطسه و خمیازه گرفته تا اسهال و ... به سراغ فرد می‌آید

دوم: روان یا مجموعه صور پنهان از تعادل خارج می‌شود. مصرف کننده مواد مخدر، وقی مصرفش را قطع می‌کند  بعد از مسئله فیزیولوژی، در قست صور پنهان شهر وجود هم دچار اشکال و بهم ریختگی می‌شود؛ اما این به هم ریختگی به مفهوم بیمار روانی بودن نیست. چون جسم تعادل ندارد، روان هم از تعادل خارج شده، چون مخدرهای طبیعی بدن از تعادل خارج شده ، حالاتی به فرد دست می‌دهد که شبیه افراد و بیماران روانی است، مثل افسردگی، گوشه گیری ...، ریشه این اختلالات در جسم است نه در روان

سوم: تفکرات و دیدگاه شخص به زندگی نیز دچار تحول و دگر گونی  می‌شود. البته در جهت منفی. در این حالت شخص هیچ امیدی به زندگی ندارد، قادر به فکر کردن و تصمیم گرفتن نیست، قادر به انجام کارها و مسولیت های خود نیست، همه چیز را چپکی و وارونه می‌بیند ، از همه طلب کار و متوقع است و فکر می‌کند که زندگی بدون مواد مخدر هیچ معنا و مفهومی ندارد و تمام لذت‌های دنیا و زندگی فقط در  یک  کلمه خلاصه  شده است (مصرف مواد) ما در کنگره 60 به چنین وضعیتی ، جهان بینی افیونی یا معتادگونه میگوییم.

زمانیکه بنیان کنگره 60، مهم‌ترین گره اعتیاد را که تا آن موقع کسی کوچکترین توجهی به آن  نکرده بود را یافتند،  درعمل  یافته‌های خود را  به اجرا گذاشتند و پس از گذشت 11 ماه از به کار گیری شیوه جدید، موفق شدند  مصرف مواد مخدر خود را قطع کنند، با این تفاوت که هیچ یک از مسائل و مشکلات و عوارضی  که در گذشته با قطع مصرف مواد مخدر به سراغ او می‌آمد، با استفاده از متدی که بعدها DST   نام گرفت،   هیچ کدامشان وجود نداشتند و این جای شگفتی بسیار بود که نه از نظر جسمی دچار مشکل بودند، نه از نظر روانی  و نه از نظر فکری و جهان بینی
نویسنده کتاب عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر، سرانجام پس از سالها مصرف مواد مخدر، موفق به درمان اعتیاد خود شدند، بدون هیچ گونه عارضه و بدون  وسوسه و میل مصرف مجدد مواد مخدر. ایشان دریافتند که مهم‌ترین مسئله در درمان اعتیاد، سیستم X   یا سیستم تولید کنند مخدرهای طبیعی جسم است که تعادل تمام ابعاد وجودی انسان شامل جسم، روان، جهان بینی را در بر می‌گیرد. اینجا بود که ایشان کشف و یافته خود را در قالب یک مقاله علمی به  اولین کنگره پزشکی و سراسری راهکارهای  درمان اعتیاد در دانشگاه علوم پزشکی  زاهدان ارائه نمودند و مقاله فوق در این کنگره پذیرفته شد.

این مقاله به  صورتی بسیار ساده، صورت مسئله بیماری اعتیاد را تشریح می‌کند و می‌گوید بیماری اعتیاد و یا مصرف مواد مخدر و وابستگی به آن، در سه بخش مهم شهر وجودی انسان اختلال و تخریب ایجاد می‌کند. جسم، روان، جهان بینی .
در قسمت جسم، سیستم تولید کننده مواد شبه افیونی یا مخدرهای طبیعی  یا درون زا و یا مطابق با  اصطلاحات  پزشکی، نورو ترانسمیتر ها و میانجی‌های عصبی  و شیمیایی  مثل دینورفین – اندورفین- انکفالین- دوپامین -  سروتوئین، استیل کولین و همچنین هورمون‌های درونریز مثل اپی نفرین، ملاتونین، آدرنالین و ... دچار اختلال شده و تولیدشان به ورود مواد مخدر بیرونی مثل تریاک – هروئین- شیره-کراک-شیشه- و غیره وابسته است و به عبارتی، مخدرهای بیرونی، جایگزین مخدرهای درونی شده است .

جامع‌ترین و کامل‌ترین و شاخص‌ترین تعریف برای بیماری اعتیاد از نقطه نظر فیزیولوژی همین مسئله است یعنی جایگزینی. جایگزینی مواد مخدر بیرونی  یا مصنوعی به جای مخدرهای طبیعی جسم
در قسمت روان، ریشه تمام اختلالات، در جسم و عدم تعادل جسمی و جهانبینی  می‌باشد و با به تعادل رسیدن جسم  و جهانبینی، روان نیز در شرایط  مطلوب خواهد بود.

در قسمت جهان بینی و تفکرات نیز به موازات به تعادل رسیدن جسم و روان می‌توان با آموزش، این قسمت را نیز به تعادل رساند به گونه‌ای که اثری از تفکرات منفی ناشی از مصرف موا مخدر و جهان بینی افیونی باقی نماند.

مهندس حسین دژاکام صورت مسئله اعتیاد را در قالب یک مثلث به نام مثلث درمان اعتیاد تنظیم نمودند

جسم –روان – جهانبینی    .Physiology _ Sickology _ Ideology

امروز، نزدیک به 18 سال از آن زمان می‌گذرد و تا کنون بیش از نفر از گوشه و کنار کشور که مصرف کننده انواع مواد مخدر بوده ند به کنگره 60 مراجعه نموده و با استفاده از متد DST و با داروی اپیوم یا اپیوم تینکچر OT به درمان قطعی اعتیاد رسیدند.  آن‌ها پس از درمان کامل و قطعی کوچکترین عارضه‌ای ندارند. لازم به ذکر است که این روش، بهترین، کامل‌ترین، کم عارضه ترین، سالم‌ترین و با راندمان ترین داروی درمان اعتیاد را اپیوم تینکچر Opiumtinctur یا OT  یا شربت تریاک می‌داند.

امروزه مهمترین مسئله در روش‌های مختلف درمان اعتیاد، کریوینگ  یا ولع مصرف مواد مخدر و ریلپس یا بازگشت به مواد مخدر است در حالی که مصرف کنندگان مواد مخدر که با روش درمان DST کنگره 60 به درمان و رهایی رسیده‌اند، کوچک‌ترین وسوسه و به قولی کریونیگ ندارند و ریلپس یا بازگشتی نیز در کار نیست.

در حال حاضر این روش  که بر اساس مقاله صورت مسئله اعتیاد طراحی شده است، مورد توجه بسیاری از محققان  و متخصصان حوزه اعتیاد و درمان در داخل و خارج از کشور قرار گرفته و در قالب  طرح‌های تحقیقاتی در بسیاری از مراکز تخصصی مطرح و حتی  آزمایش مدل جانوری آن نیز با موفقیتی باور نکردنی انجام شده است. این روش می‌رود تا به زودی در تمام دنیا به عنوان الگوی جهانی، ارائه و پذیرفته شود.﴿جهت مشاهده اصل مقاله صورت مسئله اعتیاد به نوشتارهای کنگره در سایت مراجعه نمایید﴾

 با سپاس از بنیان کنگره 60 و مبتکر متد DST برای درمان قطعی اعتیاد و کاشف صورت مسئله اعتیاد و نگارنده علمی‌ترین مقاله‌ای که تاکنون در خصوص شناخت بیماری اعتیاد و راهکارهای اصولی آن به رشته تحریر درآمده است.

با احترام، مسافر علی خدامی
طبقه بندی: دستور جلسات هفتگی، 
برچسب ها: کنگره 60 درمان اعتیاد،  
[ دوشنبه 2 مهر 1397 ] [ 07:47 ب.ظ ] [ مسافر سید مصطفی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ*****
وبلاگ آتیه سبز : این وبلاگ در مورد مطالعات من در مورد درمان اعتیاد در کنگره 60 شعبه شیخ بهایی اصفهان و همچنین برای درج مطالب مفید برای کسانیکه میخواهند از اعتیاد به مواد مخدر درمان و رها بشوند ، آغاز بکار نموده است.
موضوعات
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب